Aj11CizuTe min 1 940x510 - پی استار، پرداخت یار شاپرک بانک مرکزی

پی استار، پرداخت یار شاپرک بانک مرکزی

پرداخت یار کیست؟

پرداخت یار به معنای «شخصیت حقوقی ثبت شده است که در چارچوب سند تدوینی و براساس قرارداد منعقده با شرکت‌های ارائه دهندۀ خدمات پرداخت و تفاهم‌نامۀ منعقده با شرکت شاپرک فعالیت می‌کند. پرداخت‌ یار پرداخت‌های بدون حضور کارت از جمله پرداخت‌های درون برنامه‌ای مبتنی بر زیرساخت‌های همراه را دریافت کرده و به شبکه شاپرک ارسال می‌کند.»

 افزایش امنیت در جابه‌جایی پول با پرداخت یاری

در مهرماه ۹۹ و طبق اعلام نهادهای ناظر، شرکت‌های پرداخت یار ملزم شدند به معماری جدید پرداخت یاری شاپرک، مهاجرت کنند؛ این اقدام در راستای افزایش امنیت و جلوگیری از مواردی همچون پولشویی و کلاهبرداری انجام گرفته است.

افزایش امنیت در جابه‌جایی پول با پرداخت یاری

در مدل جدید پرداخت یاری، کاربرها چه نکاتی را باید رعایت کنند ؟

در معماری جدید پرداخت یاران شاپرک، فرایند احراز هویت، علاوه بر این که از سمت شرکت پرداخت یار انجام می‌گیرد، توسط شاپرک نیز انجام می‌شود و اطلاعات کاربر در سیستم جامع پذیرندگان شاپرک، ثبت می‌شود. لذا لازم است تا همه‌ی کاربران، کلیه اطلاعات فردی، محلی، کسب‌وکار، تماس و بانکی خود را در پنل کاربری وارد نمایند. لازم به ذکر است، افراد زیر ۱۸ سال، امکان استفاده از خدمات را ندارند. در مدل جدید پرداخت یاری، بر خلاف مدل قبلی که همه کاربران از ترمینال اشتراکی پی استار استفاده می‌کردند، به هر کاربر یک ترمینال اختصاصی تعلق می‌گیرد. پس از تکمیل مرحله ثبت‌نام، در صورت تایید بودن اطلاعات، حداکثر تا ۴۸ ساعت درگاه اختصاصی برای کاربر فعال خواهد شد.

نحوه تسویه حساب در معماری جدید پرداخت یاری

در مدل پرداخت یاری جدید، کلیه تسویه حساب‌ها توسط شاپرک و بدون دخالت شرکت‌های پرداخت یار انجام می‌گیرد.

کارمزد پرداخت یاری و همه چیزی که درباره آن باید بدانید
مشاهده

الزامات دریافت مجوز پرداخت یاری

الف- ارائه خدمات توسط شرکت‌های پرداخت یار به صورت غیرمستقیم و از طریق انعقاد قرارداد با شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت صورت می‌پذیرد.

ب- مسئولیت ارزیابی و احراز صلاحیت متقاضی این تفاهم نامه بر مبنای این مستند بر عهده شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت خواهد بود.

ج- از تاریخ اجرای الزامات اخیر، هرگونه به اشتراک‌گذاری درگاه‌های پرداخت الکترونیک خارج از این چارچوب به منزله تخلف بوده و مستوجب مسئولیت برای متخلف و متضامناً موجب مسئولیت ارائه دهنده خدمات پرداخت در ارائه خدمت به اشخاص فاقد مجوز است. شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت موظف است ضمن پایش رفتار پذیرندگان خود، در صورت مواجهه با هرنوع فعالیت خارج از چارچوب این مستند، مطابق با فرایندهای مندرج در مستند «روش اجرایی مدیریت پذیرندگان پرخطر» اقدام نماید.

بانک مرکزی در ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، سند نهایی پرداخت یاران را منتشر کرد و به فعالیت کسب‌وکارهای نوپا رسمیت بخشید و در راستای انتشار این مستند با عقد تفاهم‌نامه‌ای برای چندین شرکت از جمله پی‌پینگ، مجوز پرداخت یاری صادر کرد و فعالیت این شرکت‌ها به‌ صورت رسمی در صنعت پرداخت آغاز شد.

پرداخت‌یار چه اختیاراتی دارد ؟

طبق ماده ۸ آخرین ویرایش «الزامات و ضوابط اجرایی فعالیت پرداخت‌یاران و پذیرندگان پشتیبانی شده در نظام پرداخت کشور»، روابط پرداخت یار و پذیرندگان پشتیبانی شده تابع قرارداد فی مابین بوده و پرداخت‌یار در ازای خدمات ارائه شده توسط خود مجاز به دریافت کارمزد از پذیرنده است. همچنین پرداخت‌یار جهت توسعه بازار و ارتقاء کسب و کار خود، با رعایت اصول حاکم بر رقابت آزاد و عدم انحصار، مجاز به عملیات بازاریابی و تبلیغ خدمات خود خواهد بود.

ارائه درگاه اختصاصی با نام و لوگو کسب و کار شما
مشاهده

پرداخت یار ها چه نکاتی را باید رعایت کنند؟

در این چارچوب بانک مرکزی یک سری الزامات در مورد پذیرنده‌های پرداخت‌یار به عنوان خطوط قرمز ذکر شده است که طبق آنها پرداخت یارها:

۱- نباید از کاربران سپرده بگیرند و به آن سود بدهند.

۲- نباید وارد بازار ارز شوند.

۳- نباید کاری انجام دهند که موجب خلق پول شود.

مجوز فعالیت پرداخت یار ها چگونه داده می‌شود ؟

روال کار بانک مرکزی در صدور مجوز پرداخت‌یاری به متقاضیان، به‌ این صورت است که قانون گذار صنعت پرداخت در قالب عقد تفاهم‌نامه و نه دریافت مجوز، فعالیت پرداخت یاری را میان شرکت‌هایی که صلاحیت فنی و قانونی آن‌ها برای انجام این عملیات از سوی نهاد ناظر صنعت پرداخت احراز شده و تست‌های عملیاتی این نهاد نظارتی را با موفقیت پشت سرگذرانده‌اند، صادر کرده است.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.