کارمزد پرداخت یاری و همه چیزی که درباره آن باید بدانید

در این مقاله از وبلاگ پی استار قصد داریم به بررسی کلی، نحوه ارائه و روند اخذ و دریافت مجوز‌های لازم برای درگاه پرداخت و کارمزد پرداخت یاری بپردازیم.

امروزه کسب‌وکارهای اینترنتی درحال‌توسعه می‌باشند و روزبه‌روز به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. ازاین‌رو، مسائل مربوط به خرید‌های اینترنتی، درآمدزایی‌ها و درکل مسائل مربوط به پرداخت، موضوعات مهمی می‌باشند که باید با زیرساخت و طرحی جامع بتوان پاسخگوی هریک از آن‌ها بود. با افزایش تعداد کسب‌وکارهای آنلاین، نیاز به پرداخت آنلاین نیز کاملاً مشهود می‌باشد. ازاین‌رو بانک مرکزی نهاد‌هایی تحت عنوان پرداخت یاری تشکیل داده است. پرداخت یاری می‌تواند پاسخگوی نیاز‌های صاحبان کسب‌وکار و مشتریان مربوطه باشد. صاحبان کسب‌وکار با اخذ مجوز‌های لازم و گذراندن روند مشخصی، می‌توانند از درگاه پرداخت اینترنتی بهره‌مند شوند. درگاه پرداخت یاری با شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت الکترونیک به طور مستقیم ارتباط برقرار کرده و با اتصال آن‌ها به شبکه اصلی خود یعنی شاپرک، اقدام به ارائه درگاه‌های پرداخت منحصربه‌فرد به صاحبان کسب‌وکار می‌کند. ازاین‌رو تسهیل روند پرداخت موجب رشد هر چه بیشتر این کسب‌وکارها و همچنین راحتی هرچه بیشتر پرداخت‌کنندگان می‌شود.

ارائه‌دهنده درگاه پرداخت یاری کیست؟

همان‌طور که اشاره شد، بانک مرکزی بنیان‌گذار پرداخت یاری می‌باشد.

پرداخت یاری بستری برای برقراری ارتباط بین شرکت‌های ارائه‌دهنده و صاحبان کسب‌وکار می‌باشد. شرکت‌های ارائه‌دهنده بسیاری در زمینه عرضه درگاه‌های پرداخت فعالیت می‌کنند. همه این شرکت‌ها تحت‌نظر پرداخت یاری بانک مرکزی فعالیت و خدمات خود را به مراجعه‌کنندگان ارائه می‌دهند. درصورتی‌که فردی نیاز به درگاه پرداخت داشته باشد، بانک مرکزی بر اساس تبصره‌های خود، قرارداد‌هایی را با شرکت‌ها واسط عقد می‌کند. سپس صاحب کسب‌وکار با طی‌کردن مراحل مربوطه و انعقاد قرارداد با شرکت‌های واسط، می‌تواند درگاه پرداخت منحصربه‌فرد خود را دریافت کند. تمام درگاه‌های پرداخت در سامانه تحت وب شاپرک فعالیت کرده و خدمات خود را به مشتریان ارائه می‌دهند. ازاین‌رو اعتبار درگاه پرداخت به‌واسطه سامانه شاپرک بانک مرکزی، نگرانی‌های رایج را برطرف خواهد کرد.

مزایای درگاه پرداخت یاری

 

مزایای درگاه پرداخت یاری

درگاه پرداخت دارای مزیت‌های زیادی هم برای صاحبان کسب‌وکار و هم برای عموم مردم می‌باشد.

در ادامه به بررسی هریک از آن‌ها می‌پردازیم.

امنیت بالا

بی‌شک مهم‌ترین مزیت درگاه پرداخت اینترنتی، امنتی بالای آن است. سیستم پرداخت یاری با نظارت بالای خود و رعایت پروتکل‌های استاندارد سایبری، توانسته امنیت این بستر را به سطح بالایی برساند. درصورتی‌که از درگاه‌های پرداخت معتبر استفاده کنید، دیگر مشکل و نگرانی از بابت حملات سایبری، فیشینگ و انواع کلاهبرداری‌های اینترنتی غیرمنتظره نخواهید داشت. امنیت بالا، اطمینان خاطر زیادی را برای صاحبان کسب‌وکار و عموم مردم ایجاد می‌کند. حفظ اطلاعات محرمانه بانکی و هویتی کاربران از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد و درگاه پرداخت اینترنتی پوشش‌دهنده و پاسخگوی این نیاز مهم می‌باشد.

ثبت‌نام و دریافت آنلاین

یکی از مهم‌ترین مزایای دریافت درگاه پرداخت، ثبت‌نام و دریافت آنلاین آن می‌باشد. درصورتی‌که شما می‌خواهید درگاه پرداختی را دریافت کنید، نیازی به مراجعه حضوری، پرکردن فیزیکی انواع فرم‌ها، تحویل فیزیکی مدارک خود و… ندارید. تمام روند و مراحل دریافت درگاه پرداخت به‌صورت کاملاً آنلاین و مجازی انجام می‌شود. ازاین‌رو دیگر نگرانی از بابت تردد‌ها، بیماری‌ها و اتلاف وقت نخواهید داشت. ارائه درگاه پرداخت به‌واسطه پرداخت یاری، روندی آسان و قابل‌فهم داشته که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

شماره شبا چیست؟
مشاهده

گستردگی در دریافت

یکی دیگر از مزیت‌های پرداخت یار‌ها، عرضه چند درگاه پرداخت به یک نفر می‌باشد. درصورتی‌که هر فرد احتیاج به چند درگاه پرداخت داشته باشد، می‌تواند آن‌ها را بدون محدودیت و با اخذ مجوز‌های لازم دریافت کند. از این افرادی که چند کسب‌وکار اینترنتی را به طور هم‌زمان اداره می‌کنند و نیاز دارند تا از درگاه‌های پرداخت استفاده کنند، سامانه پرداخت یاری می‌تواند پاسخگوی نیاز‌های آن‌ها باشد.

درگاه متصل به فرایند خرید

سامانه پرداخت یاری امکان دسترسی آسان افراد به درگاه‌های پرداخت را فراهم کرده. هنگامی‌که افراد محصول، دوره یا خدماتی را به سبد خرید خود اضافه کرده و قصد پرداخت و دریافت آن را دارند، به‌راحتی می‌توانند با چند کلیک و تأیید به درگاه پرداخت متصل شوند و پرداخت خود را انجام دهند. ازاین‌رو تسهیل روند پرداخت باعث راحتی بیشتر مشتری و عدم سردرگمی او می‌شود.

رابط کاربری خوب

باوجوداینکه شرکت‌های پرداخت یاری زیادی وجود دارند، ولی اکثر آن‌ها دارای رابط کاربری ساده و قابل فهمی می‌باشند. صفحات مربوط به پرداخت، گرفتن اطلاعات بانکی، تکمیل‌کننده فرایند خرید و… همگی دارای ساختاری ساده می‌باشند که برای عموم مردم قابل‌فهم هستند. به همین دلیل افراد در حین پرداخت دچار شک و تردید و سردرگمی نشده و می‌توانند به‌راحتی اطلاعات خود را وارد کرد و با گذراندن روند پرداخت، پرداخت خود را انجام دهند.

گزارش‌های دقیق

یکی از عواملی که باعث می‌شود استفاده از سیستم پرداخت یاری مناسب باشد، ثبت و ارائه گزارش‌های دقیق می‌باشد. با درگاه پرداخت اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها، پرداخت‌ها، مالیات‌ها و… دریافت و در سامانه ثبت می‌شوند. درصورتی‌که افراد نیاز به در اختیار داشتن گزارش‌های مربوط به امور مالی خود داشته باشند، می‌توانند به‌راحتی در هر زمانی به آن‌ها دسترسی داشته باشند. به همین دلیل مشکلات و بی‌دقتی‌های مالی به وجود نخواهد آمد. علاوه‌برآن، امور مربوط به حسابداری و حسابرسی‌های مربوط به کسب‌وکار آسان‌تر شده و احتمال خطابه صفر می‌رسد.

پشتیبانی ویژه

سیستم‌های پرداخت یاری به دلیل گستردگی فعالیت خود، به‌صورت شبانه‌روزی از کاربران خود پشتیبانی می‌کنند. به دلیل اهمیت بالای روند پرداخت کسب‌وکارهای اینترنتی، ارائه‌دهندگان درگاه پرداخت توجه ویژه‌ای به بخش پشتیبانی خود دارند. آن‌ها تمام تلاش و توان خود را به کار گرفته تا بتوانند در طی ۲۴ ساعت شبانه‌روز، پاسخگوی کاربران خود باشند. درصورتی‌که با مشکلات نرم‌افزاری، مشکلات پرداختی و… روبرو شویید، می‌توانید در هر ساعتی از شبانه‌روز با پشتیبانی ارتباط برقرار کرده و مشکلات خود را با آن‌ها در میان بگذارید.

کارمزد درگاه پرداخت یاری

 

کارمزد درگاه پرداخت یاری

شرکت‌های مختلفی در زمینه پیاده‌سازی و ارائه سیستم پرداخت یاری وجود دارند. ولی مهم‌ترین مسئله این است که کدام‌یک از آن‌ها کارمزد مناسب‌ترید ترند؟ کارمزد‌ها به چه صورت احتساب می‌شوند؟ و سؤالاتی ازاین‌قبیل که قطعاً پاسخ آن‌ها برای شما مهم می‌باشد. در این بخش به سؤالات شما پاسخ خواهیم داد.

به‌طورکلی نحوه احتساب کارمزد‌های پرداخت یاری به دو صورت می‌باشد.

کارمزد پرداخت یاری درصدی

یکی از روش‌های احتساب کارمزد پرداخت یاری، روش درصدی می‌باشد. در این روش همان‌طور که از اسمش پیداست، به‌ازای هر مقدار تراکنش، درصد مشخصی احتساب و به‌عنوان کارمزد دریافت می‌شود. به‌عنوان‌مثال مشتری کالایی به قیمت ۱۰۰ هزار تومان را از شما خریداری می‌کند. با فرض اینکه درصد احتساب کارمزد پرداخت یاری درگاه شما ۳ درصد باشد، شما باید ۳۰۰۰ تومان را به‌ازای این تراکنش به‌عنوان کارمزد پرداخت کنید. این روش به طور معمول بیشتر مورداستفاده افراد قرار گرفته و از لحاظ اقتصادی، به‌صرفه می‌باشد.

پی استار، پرداخت یار شاپرک بانک مرکزی
مشاهده

کارمزد پرداخت یاری ثابت

در این روش برخلاف روش درصدی، مقداری ثابت به‌ازای هر تراکنش به‌عنوان کارمزد از شما دریافت می‌شود. این روش در شرایطی عیب و در شرایطی مزیت به شمار می‌آید. به‌عنوان‌مثال اگر سیستم پرداخت یار شما مبلغ ۱۰ هزار تومان به‌عنوان کارمزد در نظر گرفته باشد. اگر مشتری ۱۰۰ هزار تومان و یا ۱ میلیون تومان از شما خرید کند، به‌ازای هر دو مبلغ، مقدار ثابت ۱۰ هزار تومان از شما دریافت می‌شود.

باتوجه‌به این دو روش، شما باید برحسب نیاز و شرایط کاری خود روش موردنظر را انتخاب کنید تا دچار ضرر نشوید.

به‌طورکلی درگاه‌های پرداخت متفاوتی با مقدار کارمزد‌های درصدی و ثابت متغیر وجود دارند. شما باید با مطالعه دقیق درباره هرکدام، درگاه پرداخت مدنظر خود را انتخاب کرده و مراحل اخذ مدارک و دریافت آن را انجام دهید.

در ادامه به بررسی روند دریافت درگاه می‌پردازیم.

روند دریافت و اخذ مجوز‌های لازم

 

کارمزد درگاه پرداخت یاری

برای دریافت درگاه پرداخت، ابتدا باید راهنمای سیستم پرداخت یاری بانک مرکزی ایران را دریافت و مطالعه کنید.

سپس باتوجه‌به تبصره‌ها و موارد ذکر شده در آن، باید شرکت ارائه‌دهنده‌ای را انتخاب و به آن مراجعه کنید.

سپس باید مستندات و راهنما‌های کامل مربوط به شرکت ارائه‌دهنده خود را به طور دقیق مطالعه کنید.

در ادامه شما باید باتوجه‌به مستندات و راهنما‌های ذکر شده توسط پرداخت یار بانک مرکزی، مدارک هویتی موردنیاز خود را در اختیار بانک و شرکت ارائه‌دهنده خود قرار دهید. در نهایت با شرکت ارائه‌دهنده قراردادی عقد می‌کنید و شروع همکاری آغاز می‌شود.

برای دریافت درگاه پرداخت، باید در یکی از شعب بانکی مورد تأیید بانک مرکزی ایران، حسابی مخصوص کسب‌وکار خود ایجاد کرده و مورداستفاده خود قرار دهید.

در آخر باید حساب شما توسط سیستم درگاه پرداختی شاپرک بررسی و به ثبت برسد. به این منظور قراردادی میان سیستم شاپرک و متقاضی درگاه پرداخت اینترنتی عقد می‌شود.

سپس بعد از بررسی‌های لازم و تأیید مدارک هویتی، درگاه پرداخت در اختیار کسب‌وکار شما قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است که تمامی مراحل ذکر شده به‌صورت اینترنتی قابل انجام می‌باشند. پس نیازی به مراجعه حضوری به بانک مرکزی و شرکت ارائه‌دهنده نمی‌باشد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله سیستم پرداخت یاری، مزیت‌های استفاده از درگاه پرداخت و همچنین روند اخذ مدارک و دریافت درگاه و کارمزد پرداخت یاری مورد بررسی قرار گرفتند. شما می‌توانید برحسب نیاز و زمینه شغلی و فعالیتی خود، بهترین درگاه و روش را انتخاب کرده، از مزایای آن بهره‌مند شوید و در نهایت به کسب‌وکار خود رونق بیشتری ببخشید.

اگر هنوز برای کسب و کار خود درگاه پرداخت اینترنتی دریافت نکرده اید؛ اینجا کلیک کنید.
پی استار، پرداخت یار رسمی بانک مرکزی و ارائه دهنده بهترین و امن ترین درگاه پرداخت اینترنتی

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.