اصول مهم برای دستیابی به‌چابکی استراتژیک

درگاه پرداخت اینترنتی
امروزه کسب‌وکارها، تجارت‌ها، استارتاپ‌ها و شتاب‌دهنده‌ها، همه‌وهمه به دنبال راهی برای گسترش تجارت، رشد در صنعت و رقابتی هستند که در آن حضور عمده دارند.

راهکارها و تکنیک‌های زیادی وجود دارد که سبب می‌شود شما در حین فروش کالای خود، با رشد مواجه شوید. بخشی از این مسائل نیز مربوط به پروسه تولید کالا و همین‌طور خلق ایده جدید در زمینه بهتر کردن خدماتی است که به مشتری ارائه می‌دهید.

در وبلاگ پی استار قصد بررسی نکات مهم، تکنیک‌ها و شاخصه‌های اصلی در دستیابی به‌ چابکی استراتژیک را داریم. در واقع چه چیزی سبب شده است که چابکی استراتژیک این روزها تا این حد برابر تجارت‌ها مهم شود.

بررسی چابکی

تعریف چابکی در لغت و ادبیات فارسی با چیزی که ما در مورد آن صحبت می‌کنیم فاصله بسیار زیادی دارد. اما خیلی هم نامرتبط نیست.

وقتی بحث چابکی پیش می‌آید در واقع توانایی‌ها و فاکتورهایی است که سبب هماهنگ شدن حداکثری بدن انسان شده و در نتیجه این آمادگی جسمانی باعث می‌شود که مثلاً شما به‌عنوان دونده در یک مسابقه دومیدانی وضعیت بهتری نسبت به رقبا داشته باشید.

در واقع مواردی چون تطبیق ده، تعادل و توانایی‌های ترکیبی سبب می‌شوند که شما در یک شرایط عکس‌العمل بهترین نسبت به رقبا داشته باشید. در علم‌های مرتبط با استارتاپ‌ها و تجارت‌ها نیز دقیقاً موضوع همین است.

این که شما خیلی زودتر به خطر پایان و برنده برسید. مانند یک ورزشکار شما نیاز به تمریناتی برای بهبود شرایط و چابکی حداکثری خواهید داشت. در نتیجه خود را مدام با رقبا مقایسه می‌کنید.

تعریف استراتژی

بنا به تعریف مدیرعامل جنرال الکتریکی استراتژی یعنی این که من تصمیم‌های شفاف و دقیق در مورد نحوه رقابت با دیگران خواهم گرفت.

همین‌طور مایکل پورتر نیز در این مورد می‌گوید که وقتی افراد دیگری یک کار را انجام می‌دهند.

من به‌مراتب با منابع کم تر به همین نتیجه دست‌یافته و به‌نوعی موجب صرفه‌جویی با بهره‌گیری از یک سری فاکتورهای مرتبط باهوش می‌شوم.

معنی چابکی استراتژیک چیست؟

درگاه پرداخت اینترنتی

در بررسی چابکی استراتژیک قصد داریم به مفهوم این دو عبارت در کنار یکدیگر بپردازیم. اجازه دهید در همان ابتدای کار با یک مثال ساده چیزی که انتظار دارید را به شما بیاموزیم.

احتمالاً یادتان هست که شرکت‌هایی مانند واکمن سونی، پایونیر، جی وی سی و شارپ اقدام به تولید لوازم الکترونیکی برای گوش‌دادن به موسیقی آن هم به‌صورت قابل‌حمل می‌کردند.

در واقع واکمن پلیرهای کوچک سونی یکی از محبوب‌ترین‌ها دوره زمانی منحصر به خود بودند. کاری که استیو جابز مدیرعامل شرکت اپل انجام داد، خلق سیستمی به‌مراتب قدرتمندتر، هوشمندانه‌تر و البته جذاب‌تر یعنی آی‌پاد بود. آی‌پاد وزن کمی داشت. شما قرار نبود روی آن نوار کاست قرار دهید.

از طرفی حافظه داخلی آن باعث می‌شد که شما حجم بی حد و وصفی از داده را روی آن ذخیره کنید. البته در آن دوره زمانی صرفاً داده‌ها به‌صورت صوتی بودند.

الزامات قانونی کسب و کار های اینترنتی
مشاهده

اما به‌هرحال هم سیستم پخش کیفیت بالاتری داشت. هم هزینه تمام شده طراحی و توسعه آن برای شرکت اپل کم تر بوده و از طرفی وزن آن پایین‌تر بوده و ظرفیت ثبت و ضبط داده‌ها نیز به‌مراتب بهتر بود.

پس دریافتیم که معنی چابکی استراتژیک در کاربرد چیست؟

در واقع وضعیت مصرف انرژی نیز در این دستگاه به شکل محسوسی بهبودیافته بود. در مثال دیگر وقتی شرکت‌های گوناگون درگیر توسعه سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی ها بودند یک کمپانی فلش مموری را ابداع کرد.

اصل‌های چابکی استراتژیک

بهره‌گیری از تغییرات به‌عنوان فرصت‌های ناگهانی، پاسخگویی همیشگی به نیازهای مشتری، بررسی بازار و صدالبته توانایی تولید و خلق محصولات جدید با فداکردن سیستم‌های فروش قدیمی سبب می‌شود که چابکی استراتژیک به شکل بهتر و هوشمندانه‌تری اجرا شود.

یعنی شما باید در یک وضعیت سخت، به‌صورت کاملاً غیرمنتظره به خواسته‌های مشتریان پاسخ دهید. از نظر تجاری فضای امروزه بسیار رقابتی بوده و اگر شرکتی از چنین اصلی استفاده نکند پس از مدتی با مشکل مواجه خواهد شد.

برای دستیابی به این کار شما باید با تمامی گروه‌ها و عوامل فروش خود در تجارتی که راه‌اندازی کرده‌اید ارتباط داشته باشید. یعنی اگر تولیدکننده خودرو هستید. باید نقدهای وارده بر کالا و محصول خود را از فروشندگان نیز دریافت کنید.

نجات کسب‌وکار شکست‌خورده

درگاه پرداخت اینترنتی

برندها و شرکت‌های زیادی هستند که چابکی استراتژیک را در هنگام نابودی کامل مورداستفاده قرار داده و به‌نوعی خود را از این وضعیت نجات داده‌اند.

شرکت تویوتا یکی از معتبرترین نام‌ها برای بیان این مسئله است. زمانی که ایربگ خودروهای این شرکت دچار مشکل شده و تعداد زیادی از آن‌ها توسط مشتریان مرجوع شدند. سونامی که کل این کشور را بر هم ریخت. تمامی این مسائل نه‌تنها باعث نشد که شرکت تویوتا عقب بکشد. بلکه آن‌ها با بهره‌گیری از یک سری تکنیک‌ها و آماده‌سازی کارمندان برای سخت‌ترین شرایط و درنظرگرفتن حد صفر، خود را به پله‌ای که می‌خواستند رساندند.

آن‌ها کارکنان خود را در یک محیط کاری مجبور به بررسی مشکل، شناخت مشکل، تحقیق سریع و سپس رویایی و یافتن حل مسئله می‌کنند.

در بررسی تأثیر چابکی استراتژیک کمی در مورد شرکت‌های هواپیمایی صحبت می‌کنیم. زمانی که هزینه سوخت سبب بروز خسارت‌های زیادی برای این کمپانی‌ها می‌شد.

آن‌ها تصمیم به حذف برخی خدمات اضافه در تجارت خود شدند. از این طریق به رشد مجدد رسیدند.

اصل قربانی کردن

رهبران و صاحبان کسب‌وکار برای رشد در یک زمینه باید سعی کنند تا برخی خدمات خود را قربانی خدمات جدید و حرفه‌ای‌تر کنند. مثلاً اگر به مثال شرکت اپل بپردازیم. احتمالاً دقیق‌تر متوجه این مسئله خواهیم شد.

کارمزد درگاه پرداخت اینترنتی و معرفی بهترین درگاه های پرداخت اینترنتی
مشاهده

در ادامه پرسشنامه یادگیری عملی پرسشنامه چابکی استراتژیک به ذکر یک مثال قابل لمس می‌پردازیم.

زمانی که اولین نسل از آیفون‌ها عرضه شد. خبری از پخش موزیک نبود. درصورتی‌که در ساده‌ترین دستگاه‌ها و موبایل‌ها این قابلیت وجود داشت.

استیو جابز نخست به دلیل عدم برهم‌خوردن بازار آی‌پاد ها این مسئله را نپذیرفت. اما پس از مدتی به دلیل پیشی گرفتن رقبای دیگر مانند نوکیا. این شخص نیز مجاب شد که این قابلیت را روی گوشی‌های موبایل خود قرار دهد.

به‌نوعی آی‌پاد را به مرگ حتمی نزدیک‌تر کند. در این صورت معنی چابکی استراتژیک یک‌بار دیگر جان تازه‌ای بر خود گرفت و به ما اجازه داد که مثال دقیقی در این مورد به شما شرح دهیم.

مشتریان شرکت اپل را یک برند کامل در تمامی زمینه‌ها شناخته. درست است که میزان فروش آی‌پاد ها تقریباً نزدیک به صفر شد. اما در مقابل بازاریابی صحیح سبب شد که آیفون در حال حاضر نیز باگذشت سال‌ها یکی از پرفروش‌ترین موبایل‌های تاریخ باشد.

رابطه تنگاتنگ چابکی استراتژیک و مدیریت منابع انسانی

درگاه پرداخت اینترنتی

امروزه بازار در سراسر دنیا و در زمینه‌های مختلف بسیار پیچیده شده است. بسیاری از شرکت‌ها از ترس کاهش سودآوری، شکست در ریسک‌ها و همین‌طور مشکلات مالیاتی دست به نوآوری نمی‌زنند.

از یک‌سوی دیگر موجب تنبل شدن منابع انسانی خواهد شد چابکی استراتژیک و مدیریت منابع انسانی در واقع ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند.

این سیستم کمک می‌کند که افراد ریسک را تا حد زیادی تحمل کرده و در واقع کارمندان و افراد فعال در کسب‌وکار و تجارت خود را وادار کنند که در یک زمینه خاص دست به نوآوری و خلاقیت در ارائه خدمات بزنند.

بیل گیتس در شرکت مایکروسافت دست‌به‌کار جالبی در برقراری یک ارتباط تنگاتنگ بین چابکی استراتژیک و مدیریت منابع انسانی زده است.

او به کارمندانی که پروژه‌ها را تحویل گرفته. در مدت‌زمان مشخصی با بهترین ایده، راهکار و فاکتورهای صرفه‌جویی در هزینه و نوآوری تحویل دهند و تبدیل به یک پروژه اجرایی کنند سهام مایکروسافت می‌دهد. قطعاً وقتی شما از حدی فراتر بروید.

دیگر حتی نیازی به کار شبانه‌روزی در این شرکت نخواهید داشت. صرفاً ارزش دارایی و سهام مایکروسافت شما روزبه‌روز بیشتر خواهد شد.

استراتژی به‌تنهایی عموماً به دنبال حفظ شرایط سوددهی و روند معمول فعلی است. اما در حوزه شرکت‌ها و رشد فروش، این واژه به معنای تصمیم‌گیری سخت و حذف یک بخش از محصول یا محصول خاص برای رشد و توسعه شرکت است.

استراتژی در واقع سبب خلق آینده‌ای بهتر خواهد بود. مسئله همان آینده‌نگری است. چیزی که بسیاری از شرکت‌ها درگیر سوددهی شده و از آن غافل هستند.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.