الزامات قانونی کسب و کار های اینترنتی

 

اطلاع داشتن از قوانین و مقررات کسب‌ و کار‌ های اینترنتی، می‌تواند عامل بسیار مهمی در پیشرفت یک کسب‌وکار اینترنتی و به موفقیت رساندن آن باشد.امروزه تعداد کسب‌ و کار‌ های اینترنتی رو به افزایش بوده و عموم مردم به سمت راه‌اندازی کسب و کار خود و یا استفاده از خدمات و محصولات کسب کار‌های اینترنتی روی آورده‌اند.تا به امروز افراد زیادی در این راه موفق شده‌اند و اکثر صاحبان کسب‌وکار را ترغیب به راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی کرده‌اند. باتوجه‌به وجود متقاضیان زیاد در این زمینه، درصورتی‌که می‌خواهید کسب‌وکار اینترنتی خود را راه‌اندازی کرده و در آن پیشرفت کنید، علاوه برداشتن دانش کافی در حوزه کاری مشخص شده خود، باید نسبت به ضوابط، قوانین، مقررات و دستورالعمل‌های حقوقی در این زمینه هم آگاهی کافی داشته باشید.

امروز در مجله پی استار قصد داریم به برسی انواع قوانین و مقررات حقوقی حاکم بر کسب‌ و کار‌ های اینترنتی بپردازیم.

ویژگی‌های قوانین کسب‌ و کار‌ های اینترنتی

 

ویژگی‌های قوانین کسب‌وکار‌های اینترنتی

قبل از پرداختن به قوانین و مقررات کسب‌ و کار‌ های اینترنتی، باید راجع به ویژگی‌های قوانین کسب‌ و کار‌ های اینترنتی توضیحاتی را خدمت شما عزیزان بدهیم.

این قوانین به‌صورت چندجانبه و در ابعاد مختلف تعیین و تصویب شده‌اند. به‌صورت کلی در برگیرنده تمام کسب‌ و کار‌ های اینترنتی می‌باشند. ولی بااین‌وجود برای فهمیدن جزئیات قوانین و مقررات کسب‌وکار حوزه مشخص شده خود، باید یک نگاه جامع به ویژگی‌های این قوانین داشته باشید تا باتوجه‌ به زمینه فعالیتی و کاری خود، میزان مشمولیت خود از این قوانین را درک کرده و به آن‌ها عمل کنید. به بیانی دیگر برای دست‌یافتن به یک نگاه و تعریف جامع از قوانین و مقررات حاکم، باید ویژگی‌های این قوانین را دانسته و باتوجه‌به آن معانی و مفهوم‌های کلی را درک کنید.

عادلانه بودن مقررات کسب و کار های اینترنتی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این قوانین عادلانه بودن آن‌ها است. قوانین و مقررات کسب‌ و کار‌ های اینترنتی باید از هر نظر برای صاحب کسب‌وکار و مراجعه‌کننده عادلانه باشند و هیچ حقی را از هیچ‌کدام از طرفین ضایع نکنند.

عمومیت داشتن مقررات کسب و کار های اینترنتی

یکی دیگر از ویژگی‌های این قوانین، عمومیت داشتن آن‌ها می‌باشد. بر اساس این ویژگی، تمامی قوانین و مقررات حاکم باید قابل‌اجرا برای تمامی کسب‌ و کار‌ های اینترنتی، صاحبان کسب‌وکار و عموم مردم باشند. این قوانین تا سر حد امکان نباید هیچ تناقضی درون آن‌ها شکل بگیرد.

تضمین اجرای قوانین کسب و کار های اینترنتی

همچنین یکی دیگر از این ویژگی‌ها، تضمین اجرای قوانین کسب و کار های اینترنتی توسط دولت می‌باشد. این قوانین باید از طرف ارگان‌های دولتی تصویب‌کننده، بی‌نقص تصویب شوند. همچنین باید از طرف ارگان‌های مجری، به طور جامع و کامل اجرا شوند. این عامل سبب می‌شود تا صاحبان کسب‌وکار و همچنین مردم عادی نسبت به این قوانین و اجرای آن‌ها اعتماد کافی داشته باشند. این عامل سبب پیشبرد هرچه بهتر این قوانین بشود.

تنظیم‌کننده بودن روابط اجتماعی

به‌عنوان آخرین ویژگی قوانین و مقررات کسب‌ و کار‌های اینترنتی باید به ویژگی تنظیم‌کننده بودن روابط اجتماعی اشاره کرد. این قوانین باید به‌منظور تنظیم کردن کنش‌ها و واکنش‌های روابط اجتماعی صاحبان کسب‌وکار و عموم مردم باشند و دراین‌بین آسیبی به مواضع اخلاقی وارد نکنند. این عامل سبب می‌شود تا پیشامد مشکلات قانونی بسیار کاهش پیدا کند و اجرای این قوانین تداوم بیشتری داشته باشد.

کارمزد درگاه پرداخت اینترنتی و معرفی بهترین درگاه های پرداخت اینترنتی
مشاهده

انواع قوانین و مقررات کسب‌ و کار‌ های اینترنتی

همان‌طور که ذکر شد، با اطلاع از ویژگی‌های قوانین کسب‌ و کار‌ های اینترنتی، می‌توانیم به تعریف جامع و واحدی از آن‌ها دست پیدا کنید و به مشمولیت خود پی ببریم. حال باتوجه‌به ویژگی‌های این قوانین، می‌خواهیم به بررسی قوانین حاکم بر کسب‌ و کار‌ های اینترنتی بپردازیم.

قانون جرائم اینترنتی

 

الزامات حقوقی قانون برای کسب و کار های اینترنتی

جرائم رایانه‌ای، مهم‌ترین آسیب موجود در فضای اینترنتی کسب‌وکار‌ها می‌باشد که به‌اصطلاح به آن‌ها جرایم سایبری نیز گفته می‌شود.

همیشه افرادی سودجو در حوزه کسب‌ و کار‌ های اینترنتی وجود دارند. این افراد تلاش می‌کنند تا با شیادی و سو استفاده از اعتماد مردم، از آن‌ها کلاهبرداری کنند. در نتیجه صدمات مالی و اجتماعی زیادی را به آن‌ها وارد کنند. براین‌اساس به‌منظور جلوگیری از به‌روز این‌گونه مشکلات و محاکمه افراد متخلف، قوانینی تحت عنوان جرائم سایبری تصویب شد که دارای مفادی مشخص می‌باشد. پس همه صاحبان کسب‌وکار و عموم مردم باید از آن‌ها اطلاع داشته باشند.

قانون حمایت ازحقوق مصرف‌کننده

یکی از مهم‌ترین قوانین و مقررات کسب‌ و کار‌های اینترنتی، قانون حمایت از حقوق مصرف‌کننده می‌باشد. این قوانین به‌منظور تعلق گرفتن امتیازات مشخصی از بابت ضمانت، سلامت و کیفیت کالا‌ها و خدمات دریافتی به مصرف‌کننده می‌باشد.

این قوانین در صورت بروز هرگونه خرابی و مغایرت‌ها از بابت ادعاهای مطرح شده توسط صاحبان کسب‌وکار وارد عمل می‌شوند. در نهایت باعث جلوگیری از ضایع شدن حقوق مصرف‌کننده می‌شوند. به این منظور علاوه بر عموم مردم، صاحبان کسب‌وکار نیز باید از مفاد این قوانین اطلاع کافی داشته باشند. برطبق آن، خدمات و محصولات خود را به مصرف‌کننده عرضه کنند تا دراین‌بین با مشکلات قانونی مواجه نشوند.

قانون تجارت الکترونیک

قانون تجارت الکترونیک به جهت سهولت در ارتباط‌های تجارتی طرفین در کسب‌ و کار‌ های اینترنتی به تصویب رسید. هدف کلی از اجرای این قانون، تأیید و شناسایی مدارک مربوط به طرفین در معاملات اینترنتی و برقراری بستری برای معاملات ایمن طرفین بدون بروز خطا و سهل‌انگاری بود. اطلاع از این قوانین می‌تواند خطر بروز مشکلات و کلاهبرداری‌های معاملاتی برای طرفین و همچنین صاحبان کسب‌وکار را کاهش دهد.

قوانین مربوط به مسائل امنیتی کسب‌وکار

باتوجه‌به قوانین کلی دررابطه‌با جرایم سایبری، باید برطبق این قوانین امنیت کسب‌ و کار‌ های اینترنتی بر اساس استاندارد‌های مشخص شده تأمین شود. می‌توان گفت امنیت، مهم‌ترین عامل موفقیت و شکست یک کسب‌و‌کار محسوب می‌شود و باید به آن توجه ویژه‌ای داشت.

بالا بودن امنیت یک کسب‌وکار در برابر اطلاعات شخصی و بانکی افراد و جلوگیری از سو استفاده از آن‌ها، سهم بزرگی را در تداوم یک کسب‌وکار اینترنتی دارا می‌باشد. به‌عنوان نمونه‌هایی از قوانین مصوب در خصوص قوانین، می‌توان به مواردی اشاره کرد. مثلا استفاده از درگاه پرداخت معتبر و امن، جلوگیری از نشر و سرقت اطلاعات محرمانه و شخصی کاربران، به‌روز و بودن وب بستر‌های فعالیتی کسب‌ و کار های اینترنتی و… اشاره کرد.

همچنین می‍‌توانید بخوانید: کلاهبرداری اینترنتی چیست

دستورالعمل‌های کسب‌ و کار‌ های اینترنتی

 

دستورالعمل‌های کسب‌وکار‌های اینترنتی

دستورالعمل‌های کسب‌ و کار‌ های اینترنتی به‌منظور پیشبرد و پیشرفت هر‌چه بهتر آن‌ها از سوی صاحبان کسب‌وکار و همچنین قوانین حاکم تعیین شده‌اند. در این دستورالعمل‌ها، ترتیب‌ها و اولویت‌های انجام فعالیت‌ها و اقدامات لازم مرتبط با حوزه کسب‌وکار مشخص شده‌اند. باید برطبق ترتیب‌بندی‌ها و بخش‌های آن‌ها کسب‌وکار را پایه‌گذاری کرد. این دستورالعمل‌ها به دو نوع اداری و فنی تقسیم می‌شوند.

  • دستورالعمل‌های اداری: به‌منظور آشنایی کامل با روند اداری و اخذ مجوز‌های لازم و همچنین تأمین منابع انسانی و کادر اجرایی بخش‌های مختلف کسب‌وکار می‌باشند.
  • دستورالعمل فنی: در دستورالعمل فنی موارد تخصصی در باب تشکیل و پیشبرد کسب‌وکار از لحاظ مسائل اجرایی مورد برسی قرار می‌گیرند.

مجوز‌های لازم

راه‌اندازی هر کسب‌وکار اینترنتی مستلزم وجود یکسری مجوز‌های لازم می‌باشد. این مجوز‌ها بر اساس حوزه فعالیتی آن کسب‌وکار، محصولات، خدمات و… ترتیب‌بندی می‌شوند و فرد باید برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی دائمی، به اخذ هریک از آن‌ها بپردازد. در ادامه به برخی از این مجوز‌ها اشاره می‌کنیم.

تعریف شاپرک
مشاهده

نماد الکترونیک

یکی از مجوز‌های لازم برای هر کسب‌وکار اینترنتی در هر زمینه‌ای، نماد الکترونیک می‌باشد. این نماد یک مجوز مجازی می‌باشد. که به افرادی که برای دریافت خدمات و یا خرید کالا‌های مختلف به آن کسب‌وکار مراجعه می‌کنند، به آن کسب‌وکار اعتماد کنند. این نماد یک اعتبار ویژه برای هر کسب‌وکار محسوب می‌شود. نماد الکترونیک به‌صورت یک لوگو مختص هر کسب‌وکار در پایین هر وب‌سایت درج می‌شود. دریافت نماد الکترونیک مستلزم ارائه و دارابودن برخی مدارک هویتی می‌باشد.

مجوز رسانه‌های دیجیتال

یکی دیگر از مجوز‌های لازم برای برخی کسب‌وکارها، مجوز رسانه‌های دیجیتال می‌باشد. این مجوز مخصوص رسانه‌های خبری، آموزشی و فرهنگی هنری می‌باشد. که با هدف نشر و یا ارائه خدمات اقدام به شروع و توسعه یک کسب‌وکار اینترنتی در بستر دیجیتال می‌کنند. کسب‌وکارهایی که به‌صورت رسانه می‌باشند، باید مجوز‌های لازم برای ادامه فعالیت خود را دریافت کنند. در نتیجه برطبق آن فعالیت رسمی خود را به‌صورت قانونی شروع کنند. اخذ این مجوز هم مانند مجوز‌های دیگر مستلزم ارائه برخی مدارک هویتی درباره شخص و رسانه موردنظر می‌باشد.

مجوز نظام صنفی رایانه‌ای

از دیگر مجوز‌های لازم برای کسب‌ و کار های اینترنتی، می‌توان به مجوز نظام صنفی رایانه‌ای اشاره کرد. این مجوز هم از مهم‌ترین مجوز‌های یک کسب‌وکار اینترنتی می‌باشد. این مجوز از سوی صنف مشخصی به صاحبان کسب‌وکار تعلق می‌گیرد. این مجوز با هدف بهبود و سازماندهی کسب‌ و کار های اینترنتی و همچنین به‌عنوان پلی ارتباطی میان دولت و بخش خصوصی عمل می‌کند. وظیفه سازماندهی، دسته‌بندی، مشخص‌سازی زمینه فعالیتی و… از جمله اهدافی است که این مجوز برای صاحبان کسب‌وکار پیش می‌گیرد.

اگر می‌خواهید کسب‌وکار اینترنتی خود را راه‌اندازی کنید و تا به اینجا با قوانین و مقررات کسب‌ و کار های اینترنتی به طور کامل آشنا شدید، پیشنهاد می‌کنیم با مطالعه دقیق در زمینه دریافت هر یک از مجوز‌های ذکر شده، هرچه سریع‌تر اقدام به دریافت آن‌ها نمایید.

نتیجه‌گیری

قوانین و مقررات کسب‌ و کار‌ های اینترنتی، پایه و اساس شکل‌گیری یک کسب‌وکار استاندارد می‌باشند و تمام افراد چه صاحبان کسب‌وکار و چه عموم مردم، باید از آن‌ها اطلاع کافی داشته و برطبق آن‌ها عمل کنند.

آشنایی کافی با قوانین، اطلاع از ویژگی‌ها و مفاد، آشنایی با تبصره‌های جزئی و کلی اخذ مجوز‌های لازم در خصوص تشکیل کسب‌وکار اینترنتی واجب میباشد. این عوامل می‌توانند به توسعه کسب‌وکار‌ها و همچنین رضایت‌مندی عموم مردم، کمک شایانی بکنند. در صورت عدم آشنایی کافی با این قوانین و مقررات، مشکلاتی از قبیل جرائم سایبری، کلاهبرداری‌های اینترنتی، شکست کسب‌وکار اینترنتی، نداشتن بازدهی مناسب، عدم رضایت از خرید محصول یا دریافت خدمات و… اتفاق می‌افتند. پس باتکیه‌بر دانش کافی در زمینه قوانین و مقررات کسب‌ و کار های اینترنتی، کسب‌وکاری بهتر برای صاحبان کسب‌وکار و رضایتمندی بیشتر برای عموم مردم را در پی خواهیم داشت.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.